czekaj...
Loguję...
Ładuję
Głównym tematem artykułu Stanisława Balbusa pt. Zagłada gatunków jest ukazanie różnorodności gatunków literackich, które rozrywają narzucone z zewnątrz zasady (tzw. siatki taksonomiczne).
Autor zaczerpnął owe słowa od Wiktora Woroszylskiego, który opisał proces obumierania gatunków biologicznych na drodze ewolucyjnych przemian. Stanisław Balbus wyjaśnia, że metafora ta służy mu jako punkt odniesienia dla udowodnienia swojej tezy o zanikaniu gatunków biologicznych, nie zaś literackich. Dowodzi również, że począwszy od epoki romantyzmu, gdy zanikała nowela, rodzaje powieści, a ody, hymny, elegie czy ballady pojawiały się sporadycznie w twórczości poetów, mamy do czynienia z kryzysem historii literatury.
Jednakże nie należy jej mylić z tytułowym "zanikaniem gatunków" literackich, które paradoksalnie, na drodze mieszania się, dają owoce nowych form.
S. Balbus, Zagłada gatunków - opracowanie artykułu

Dodane przez: Natalia Unolt, 17 maja 2013r.
Autor: Ewelina Basińska
Kategoria: Nauki humanistyczne
Licencja:


Głosów: 0
5091
Prezentacja przedstawia opracowanie artykułu S. Balbusa "Zagłada gatunków" z publikacji "Genologia dzisiaj" pod red. W. Boleckiego, I. Opackiego. Głównym tematem artykułu jest ukazanie różnorodności gatunków literackich, które rozrywają narzucone z zewnątrz zasady (tzw. siatki taksonomiczne).
 

Udostępnij
Pokaż komentarze (0)  


Sprawdź też inne szkolenia:
Partnerzy:
cyfrowynauczyciel.pl
rozwojowiec.pl
wszechnica.org.pl
  Publikujemy na licencji Creative Commons CC
 
 
Innowacyjna Gospodarka
PARP
Unia Europejska
 
 
 
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego

Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość