Czego nie może opiekun medyczny?
Opiekun medyczny to osoba, która pomaga i wspiera pacjentów w codziennych czynnościach oraz dba o ich zdrowie i dobre samopoczucie. Jednak istnieją pewne rzeczy, których opiekun medyczny nie może robić. W tym artykule omówimy kilka aspektów związanych z rolą opiekuna medycznego.
Ograniczenia prawa
Kiedy pracujemy jako opiekunowie medyczni, musimy przestrzegać określonych ograniczeń prawnych. Nie możemy wykonywać czynności lub procedur leczniczych bez odpowiedniego kwalifikowania się na dany obszar działalności zawodowej. Na przykład, jeśli nie jesteśmy pielęgniarkami lub lekarzami uprawnionymi do podawania zastrzyków czy wydawania recept, to takich działań dokonać nam wolno.
Rozpoznawanie chorób
Jako świadomy obserwator sytuacji naszych podopiecznych możemy zgłaszać podejrzenie wystąpienia konkretnych objawów czy zmian stanu zdrowia u pacjenta swojej przełożonej – np., powiedziec: „Pani Doktorze/Panu Doktorowi Pacient ma wysoką goraczke”. Niemniej jednak diagnozę choroby należy pozostawić specjalistom – lekarzom i pielęgniarkom. To oni posiadają odpowiednie kwalifikacje, wiedzę medyczną oraz umiejętności diagnostyczne do oceny stanu zdrowia pacjenta.
Przekraczanie uprawnień
Jako opiekunowie medyczni musimy pamiętać o swoich kompetencjach i nie przekraczać ich granic. Nie powinniśmy podejmować decyzji dotyczących leczenia lub zmiany dawki stosowanych przez pacjenta leków bez konsultacji z personelem medycznym – np., zmniejszenie dawki insuliny u osoby z cukrzycą czy przerwanie terapii antybiotykowej na własną rękę.
Zadania poza zakresem działalności zawodowej
Opiekunowie medyczni mają określone zadania, które wykonują w ramach swojej pracy. Jednakże istnieją pewne czynności, których nie możemy wykonywać ze względów prawnych lub braku odpowiednich uprawnień – np., prowadzenie procedur chirurgicznych czy przepisywanie recept na mocno działające leki psychotropowe.
Radioterapia i chemioterapia
Odpowiedzialność za planowanie radioterapii lub chemioterapii spoczywa na specjalistach takich jak radiolog czy onkolog. Opiekunowi medycznemu nie wolno samodzielnie podejmować decyzji dotyczących dawkowania leków czy obszarów poddawanych promieniowaniu.
Brak specjalistycznej wiedzy i umiejętności
Jako opiekun medyczny nie posiadamy takiej samej wiedzy, jak lekarze czy pielęgniarki. Nie mamy uprawnień do przeprowadzania skomplikowanych procedur medycznych lub operacji chirurgicznych – np., wszczepienie stentu wieńcowego czy wykonanie trudnego zabiegu resuscytacyjnego.
Zarządzanie farmakoterapią
Mimo że możemy pomagać pacjentowi przyjmować jego codzienną dawkę leków, to nie powinniśmy samodzielnie zmieniać rodzaju lub dawki stosowanego przez niego preparatu bez konsultacji z odpowiednim personelem medycznym – np., zamiana jednego antybiotyku na inny bez porozumienia z lekarzem prowadzącym.
Nauka diagnostyki obrazowej
Podejrzenie złamania kości u naszego podopiecznego może być sygnałem o konieczności wykonania zdjęcia rentgenowskiego. Jednak jako osoba niewykwalifikowana do oceny wyniku badania RTG (radiologicznego), musimy zgłosić swoje spostrzeżenia właściwemu personelowi medycznemu oraz czekać na ich polecenie wykonania badania.
Podsumowanie
Jako opiekun medyczny, musimy być świadomi swoich ograniczeń i nie przekraczać granic naszych kompetencji. Nie możemy wykonywać czynności leczniczych lub podejmować decyzji dotyczących zmian w terapii pacjenta bez konsultacji z personelem medycznym. Ważne jest również posiadanie odpowiedniej specjalistycznej wiedzy i umiejętności do wykonywania określonych procedur czy diagnozowania chorób.
Wezwanie do działania: Zadbaj o swoje zdrowie i sprawdź, Czego nie może opiekun medyczny? Dowiedz się więcej na stronie https://www.mamaszka.pl/.