Ile przysługuje dni opieki na dziecko w 2023 roku?
Ile przysługuje dni opieki na dziecko w 2023 roku?

Ile przysługuje dni opieki na dziecko w 2023 roku?

Ile przysługuje dni opieki na dziecko w 2023 roku?

Opieka nad dzieckiem jest niezwykle ważna dla jego prawidłowego rozwoju i zapewnienia mu odpowiednich warunków do nauki oraz zabawy. W Polsce istnieją zasady dotyczące ilości dni, które pracownik może otrzymać jako urlop rodzicielski lub zwolnienie lekarskie z powodu konieczności zajmowania się chorym dzieckiem. Na początku każdego roku warto sprawdzić, ile takich dni przysługują nam w danym okresie.

Rodzaje urlopu/opiekunek

W przypadku potrzeby zadbania o swoje chore dzieci czy też dopilnowania ich podczas ferii szkolnych mogą pojawić się dwa różne typy zwolnień: urlop chorobowy dla osoby dorosłej (opiekuna) oraz dodatkowe wolne dla osób mających prawną możliwość korzystania ze specjalnego trybu pracy uwagi szczególnej.

Urlop chorobowy przyznawany rodzinom

Pierwszy rodzaj to coroczny limitowany numer dostępnych bezterminowych świadczeń zdrowotnych finansowanych przez NFZ – Narodowy Fundusz Zdrowia. Przysługuje on jednemu z rodziców, który opiekuje się chorym dzieckiem do 18 roku życia lub dzieciem niepełnosprawnym bez względu na wiek.

Urlop dla osób o specjalnych potrzebach

Drugim typem jest urlop dla osób mających prawną możliwość korzystania ze specjalnego trybu pracy uwagi szczególnej – czyli osoby pracujące w godzinach nocnych, wyłącznie w dni wolne od pracy i święta oraz te będące matki dwójek.

Ile dni przysługują na opiekę nad dziećmi?

Liczba dni opieki przysługująca rodzinom różni się w zależności od wielu czynników. W przypadku corocznego limitowanego numeru dostępnych bezterminowych świadczeń zdrowotnych finansowanych przez NFZ, liczba ta wynosi:

  • dla samotnie zamieszkującej rodziny – 60 dni;
  • dla małżeństwa (jedno albo oba małżonków)  – 30 dzień;

Jak zglosić potrzebę korzystania z urlopu/opiekunki?

Aby skorzystać ze zwolnienia lekarskiego lub urlopu na opiekę nad chorym dzieckiem, należy zgłosić takie zapotrzebowanie swojemu pracodawcy. W przypadku konieczności przedłużenia tego okresu, powinno się dostarczyć odpowiedni dokument medyczny potwierdzający stan zdrowia dziecka.

Zgłoszenie dla NFZ:

Aby otrzymać świadczenia finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, trzeba udać się osobiście do najbliższej placówki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i tam dokonać rejestracji oraz wyjaśnić wszelkie szczegóły dotyczące przysługujących nam praw.

Rodzaj choroby Dni zwolnienia lekarskiego przy pierwszym dowódcy
choroba noworodka wymagająca stałości warunków termiczno-wilgotnościowych 14 dni
dziecko z chorobą onkologiczną, hematologiczną lub poddawane chemioterapii 90 dni wymagające stałej opieki przez rodzica dziecko niepełnosprawne w wieku do lat 18 (niezależnie od oceny stopnia i rodzaju niepełnosprawności)
  • metryka dziecka
  • dokument potwierdzający przysługujące nam prawo do świadczenia (np. akt urodzenia)

Zgłoszenie dla pracodawcy:

W przypadku konieczności skorzystania z urlopu na opiekę nad chorym dzieckiem, należy zgłosić to swojemu pracodawcy. Warto pamiętać o wcześniejszym powiadomieniu i dostarczeniu wymaganych dokumentów medycznych.

Dokumenty wymagane przy zgłośzeniu:
  • wypełnione druki ZUS – zwolnienie lekarskie lub wniosek o dodatkowe wolne na opiekunki,
    (dostępne w zakładzie pracy oraz internecie)
    i tak samo jak w NFZ odpowiednie załączniki lub kopię dowodu osobistego rodzica

Pozostałe informacje

  • Należy zachować wszelkie dokumenty dotyczące choroby dziecka oraz ewentualnego przedłużenia terminu korzystania ze zwolnienia lekarskiego.
  • Za niewłaściwe wykorzystanie prawa do dni opieki grozi kara finansowa.</

    Wezwanie do działania: Sprawdź, ile dni opieki na dziecko przysługuje w 2023 roku i zapoznaj się z informacjami na stronie powolipoprostu.pl. Kliknij tutaj, aby przejść do strony: Link

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Please enter your comment!
    Please enter your name here

Dokumenty wymagane przy zgłośzeniu: