Jakie banknoty euro zostaną wycofane?
Jakie banknoty euro zostaną wycofane?

W ramach ciągłego procesu aktualizacji i zabezpieczenia waluty euro, Europejski Bank Centralny (ECB) regularnie wycofuje niektóre banknoty. W 2021 roku planowane jest wycofanie banknotów o nominałach 200 € oraz 500 €, które zostaną zastąpione nowymi wersjami tychże nominałów. Celem tej operacji jest zmniejszenie ryzyka fałszowania i poprawa bezpieczeństwa użytkowników waluty euro.

5 euro

Jakie banknoty euro zostaną wycofane?

W ciągu najbliższych kilku lat Europejski Bank Centralny (EBC) planuje wprowadzić nowe serie banknotów euro. W związku z tym pojawiły się pytania, jakie stare wersje będą musiały zostać wycofane i kiedy to nastąpi.

Obecnie na rynku funkcjonują trzy serie banknotów: pierwsza – tzw. „Seria Europa” o nominale 5, 10, 20 oraz od niedawna również o wartościach nominalnych wynoszących odpowiednio: 50 i 100 euro; druga seria obejmuje jedynie nominał pięciu Euro a trzecia seria obejmuje pozostałe nominały tj.: dziesięć złotych, dwadzieścia złotych i pięćdziesiąt złotych.

Pierwsze zmiany miały miejsce już dwa lata temu – w maju 2019 roku EBC zaprezentował nowe wzory dla pięcio- i dziesięcio-euroowych pieniędzy papierowych serii Yves’a Sain’t Laurent’a . Od tamtego czasu do obrotu stopniowo wprowadzono kolejne szatki graficzne także dla innych nominałów.
 
Zgodnie ze strategią EBC wszystkie dotychczasowe série powinny być sukcesywnie wymieniane na te nowoczesniejsze co ma pomóc lepiej chronić przed fałszowaniem walut europejskich .

Od początkowej prezentacji nowych banknotów, w Polsce udało się już wprowadzić do obrotu odświeżone pięcio i dziesięcio-euroowe. Warto jednak pamiętać, że każdy z krajów członkowskich może sam decydować o tym jakie nominały będą najpierw wymieniane.

Jednakże EBC planuje stopniowo wycofywać wszystkie stare serie papierowych pieniędzy – począwszy od 5 euro a kończąc na 500 euro. Najprawdopodobniej pierwsze w kolejności zostaną wycofane banknoty nominowane za niskie kwoty – mowa tutaj przede wszystkim o pięciu oraz dziesięciu euro.
 
Wymiana starych szat graficznych nie będzie miała dla nas większego znaczenia niż tylko estetyczne poprawienie walorowizualne not europejskiego pochodzenia . 

Z tego powodu warto zapoznać się z informacjami dotyczącymi zmian serii poszczególnych nominałów tak aby mieścić świadomość co do możliwości przyjęcia przez sklepy płatność za dany banknot .

Podsumowując: Europejski Bank Centralny sukcesywnie zamieniająca tzw „stare”banknociki , ale jest to proces czasochłonny i trudno precyzować który konkretnie będzie następny podczas wymiany dokonywanego u naszych sąsiadów ponieważ każde państwo ma swoje własne priorytety i terminy realizacji wymiany not . Warto jednak pamiętać, że w najbliższych latach powinniśmy spodziewać się znacznej zmianie w wyglądzie naszego portfela z banknotami euro.

Zgodnie z decyzją Europejskiego Banku Centralnego, banknoty o nominałach 500 euro oraz 200 euro zostaną wycofane. Zachęcam do zapoznania się z informacjami na stronie https://www.e-warsaw.pl/. Oto link tagu HTML: https://www.e-warsaw.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here