monety antyczne

Defekt zazwyczaj związany jest z jakąś wadą danego przedmiotu. Zabrudzenie, odbarwienie czy poplamienie monety kolekcjonerskiej – nie są więc mile widziane. Nie tylko bowiem wpływają na jej ogólny odbiór estetyczny, ale także zaniżają wartość numizmatyczną. Istnieje jednak pewien rodzaj uszkodzenia, zaliczanego do tych z wariantu chemicznych, który paradoksalnie może wpłynąć na wyższą wartość monety kolekcjonerskiej. Patyna, bo o niej mowa — to swego rodzaju, charakterystyczny zielony nalot, który powstaje na powierzchni numizmatu. Do jego powstania zazwyczaj wystarczy odpowiednia wilgotność oraz związki, które znajdują się np. W powietrzu i wchodzą w reakcję z konkretnym kruszcem.

W świecie kolekcjonerów monet patyna jest czymś bardzo pożądanym, gdyż jej pojawienie się jest potwierdzeniem wieku numizmatu (monety antyczne często są pokryte patyną), poprawia jego odbiór estetyczny, a zatem i wartość kolekcjonerską. Niemniej jednak nawet taka moneta może wymagać od czasu do czasu wyczyszczenia – jak to robić, by nie uszkodzić cennej warstwy patyny?

Patyna, jak ją czyścić i na jakiego rodzaju kruszcu pojawia się najczęściej?

Złote monety cieszą się względnie wysoką odpornością na większości uszkodzeń chemicznych. Ten kruszec nie pokrywa się patyną. Bardzo podatnym na pojawienie się zielonkawego nalotu jest za to srebro. Poza tym patyna bardzo ”lubi” również:

  • brąz,
  • mosiądz,
  • miedź.

Równie często pojawia się na przedmiotach, do których wykonania użyto stopu srebra, miedzi, cyny, mosiądzu czy brązu. Taki już urok tych tworzyw.

Jak już zostało wspomniane wcześniej, sama zielonkawa śniedź jest czymś bardzo pożądanym. Może iść jednak w parze także z korozją wżerową. Wówczas konieczne może okazać się usunięcie niepotrzebnych wżerów. Dobry rozwiązaniem mogą być dwie metody: na sucho lub na mokro. Przykładem jest tutaj zastosowanie odpowiedniego specyfiku myjącego. W ten sposób moneta odzyska dawną świetność, ale bez uszkodzenia warstwy patyny.

Do osuszania monety przyda się bawełniana ściereczka o miękkiej fakturze. Pod żadnym pozorem jednak nie próbujmy polerować monety, by nadać jej stan menniczy. Patyna ma swój własny urok i nadaje niepowtarzalny wygląd monecie. Polerując ją, zatracimy bez reszty jej kolekcjonerską wartość. Każdy doświadczony kolekcjoner numizmatyki z kolei w mig odkryje, czy moneta została poddana polerowaniu…

Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/rmenkala20/domains/freelearning.pl/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 1008

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here