W chwili obecnej możliwości w zakresie inwestowania środków finansowych jest naprawdę mnóstwo. Inwestorzy mogą postawić nie tylko na akcje czy obligacje, ale także kryptowaluty czy fundusze ETF. Tym ostatnim poświęcamy poniższy artykuł. Czym dokładnie są ETF-y oraz jakie są różnice pomiędzy nimi a funduszami inwestycyjnymi? Na te i wiele innych pytań udzielamy odpowiedzi w poniższym artykule.
Fundusze ETF – co to takiego?
Nazwa ETF to skrót od angielskiego zwrotu Exchange Traded Fund. Jest to określenie dla giełdowego funduszu inwestycyjnego działającego na podobnych zasadach co fundusze inwestycyjne. Fundusze ETF mogą kupować zarówno globalne instytucje jak i wszystkie zainteresowane osoby indywidualne. Zadaniem ETF-ów jest „odwzorowywanie” zachowań konkretnego indeksu giełdowego. Z racji swojej charakterystyki ETF-y pozwalają niewielkim inwestorom na podejmowanie wspólnych inwestycji, na które samodzielnie nie mogliby sobie pozwolić.
Aby móc zaopatrzyć się w fundusze ETF, wystarczy założyć konto inwestycyjne na jednej z internetowych platform transakcyjnych. Zakup ETF-ów jest prostszy niż mogłoby się komukolwiek wydawać. Wystarczy, że utworzymy konto, a już chwilę później będziemy mogli zaopatrzyć się wybrane ETF-y. Jedną z tego typu platform prowadzi bank Saxo. Osoby, które decydują się na zainwestowanie w ETF-y muszą zdawać sobie sprawę z tego, że takie transakcje obarczone są dość wysokim poziomem ryzyka. W pierwszej kolejności konieczne jest pozyskanie określonej wiedzy. W przeciwnym razie zachodzi prawdopodobieństwo utraty zainwestowanych środków finansowych.
ETF-y a fundusze inwestycyjne – najistotniejsze różnice
Na czym polegają najważniejsze różnice pomiędzy funduszami ETF a funduszami inwestycyjnymi? Postrzeganie ich jako takich samych produktów jest bardzo błędnym postępowaniem. Przede wszystkim, ETF-y są funduszami notowanymi na giełdzie, dlatego jednostki udziału są papierami wartościowymi. Standardowe fundusze w tej chwili nie są dostępne na giełdzie.
Kolejna różnica dotyczy sposobu zarządzania. ETF-y są zarządzane pasywnie. Mają one za zadanie odzwierciedlać wartość wskazanego indeksu giełdowego. Oznacza to, że w tym przypadku nie ma konieczności przeprowadzania dogłębnych analiz czy strategii inwestycyjnych. Działania inwestycyjne w przypadku ETF-ów są w większości w pełni zautomatyzowane. Z kolei fundusze inwestycyjne są zarządzane w sposób aktywny. Inwestorzy muszą na bieżąco monitorować dane oraz wytyczać kierunki strategiczne.
Jak wygląda kwestia aktualizacji wyników funduszu? Wyniki funduszy ETF są aktualizowane w czasie rzeczywistym podczas sesji. W przypadku najpopularniejszych funduszy inwestycyjnych aktualizacje następują raz dziennie na koniec sesji.