magazyn

W działalności niektórych firm przychodzi taki moment, że trzeba wynająć magazyn logistyczny, aby wygodnie i bezpiecznie ulokować firmowy towar, gdyż przechowywanie go w biurze, bądź w prywatnym domu nie jest już dłużej możliwe. Wówczas właściciele firm zaczynają się rozglądać za miejscem, w którym mogliby składować swoje wyroby, bez konieczności inwestowania w zakup drogiej nieruchomości. Na szczęście obecnie na rynku istnieje wiele firm, które oferują profesjonalne powierzchnie magazynowe do wynajęcia wraz z potrzebnym zapleczem logistycznym. Poszukując idealnego magazynu, warto zastanowić się na kilkoma podstawowymi kryteriami.

Wynajem powierzchni magazynowych

Pierwszym krokiem powinno być określenie dostępnego budżetu, który można przeznaczyć na magazyny do wynajęcia. W zależności od kwoty, jaką dana firma dysponuje, będzie można wybrać większy lub mniejszy magazyn, w lepszej lub gorszej lokalizacji. Oczywiście najlepiej by było, aby magazyn był zlokalizowany niedaleko siedziby firmy w spokojnej i bezpiecznej okolicy, z łatwym dostępem do głównych traktów komunikacyjnych. Nie zawsze jednak takie rozwiązanie będzie możliwe, wtedy warto rozważyć zdalne sposoby zarządzania magazynem. W tym celu wykorzystuje się specjalne programy i jest to naprawdę wygodna opcja, szczególnie jeśli firma ma bardzo dużo towaru do przechowania.

W następnej kolejności należy ustalić jakie wymagania powinien spełniać poszukiwany magazyn. Nie chodzi tutaj tylko o wielkość, ale także o strukturę magazynu, czy ma być on otwarty, czy zamknięty, czy może półzamknięty? Magazyny zamknięte różnią się między sobą przede wszystkim pod kątem możliwej wysokości składowania towarów. Współcześnie dużą popularnością cieszą się magazyny wysokiego składowania, zaopatrzone w wielopiętrowe regały, do obsługi których używa się specjalistycznych wózków widłowych. Magazyny otwarte charakteryzują się brakiem osłony towaru przed warunkami atmosferycznymi i można w nich składować niektóre materiały budowlane. Natomiast magazyny półzamknięte zazwyczaj są w pełni zadaszone, ale towar nie z każdej strony będzie osłonięty ścianą, zatem takie rozwiązanie nie zabezpieczy towaru przed niską lub wysoką temperaturą. Poza tym warto też zwrócić uwagę na wyposażenie danego magazynu, czy posiada np. chłodnie lub, czy jest odpowiednio ocieplony, jaki jest w okolicy dostęp do Internetu, a nawet, jaka jest wytrzymałość instalacji elektrycznej. Te wszystkie czynniki mogą być kluczowe dla przedsiębiorcy planującego wynajem magazynu, dlatego warto przeanalizować swoje potrzeby i dokładnie je określić już na samym początku poszukiwań.

Magazyny logistyczne

Znając już swoje możliwości finansowe oraz wymagania względem idealnego magazynu można zacząć poszukiwania właściwego lokalu. W tym celu można skorzystać z profesjonalnych usług firm pośredniczących w wynajmie nieruchomości. Takie firmy zazwyczaj posiadają namiary na wiele ciekawych lokali oraz pomagają przy załatwianiu wszelkich niezbędnych formalności związanych z wynajmem. Można oczywiście też wyszukać odpowiedni lokal na własną rękę, kontaktując się bezpośrednio z właścicielami danej nieruchomości. Będzie to rozwiązanie tańsze, ale na pewno też zdecydowanie bardziej czasochłonne.

Kolejnym krokiem są oględziny danego magazynu. Będąc już na miejscu, warto zwrócić uwagę na stan proponowanego lokalu. Należy sprawdzić stopień zużycia podłogi, wszystkich ścian, dachu, a także zużycie regałów lub innych urządzeń będących na wyposażeniu magazynu. Warto również ocenić pracę systemów grzewczych, wentylacji oraz dopytać o wytrzymałość instalacji elektrycznej i dostępny system zabezpieczający magazyn przed ewentualnymi kradzieżami. Nie zaszkodzi także zapytać o ubezpieczenie i okres, na jaki dany magazyn logistyczny można wynająć. Niektórzy bowiem wynajmują magazyny na krótki czas, a inni są zainteresowani stałą wieloletnią współpracą. Dobrze jest zatem zawczasu ustalić tę kwestię, by później uniknąć niepotrzebnych nieporozumień.

Jeśli lokal spełnia wszystkie wymagania i mieści się w budżecie firmowym, a jego stan nie budzi żadnych wątpliwości, można spokojnie przystąpić do finalizacji transakcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here