Na czym polegają i co obejmują obowiązkowe ubezpieczenia pracownicze

Ubezpieczenie pracownicze zapewnia świadczenia pracownikom, którzy doznali obrażeń lub zachorowali z powodu przyczyn związanych z pracą. Obejmuje to również świadczenia z tytułu niezdolności do pracy, zastępstwo za utracone wynagrodzenie i inne świadczenia.

Dlaczego ubezpieczenie pracownicze ma znaczenie?

Ubezpieczenie pracownicze zmniejsza odpowiedzialność pracodawcy za urazy i choroby związane z pracą np. renta po wypadku w pracy (zobacz) jest wtedy w większej części pokrywana przez ubezpieczyciela. Jeśli pracodawca nie zapewnia ubezpieczenia – pracownicy mogą pozwać taką firmę za uraz lub chorobę związaną z pracą – co ma na celu pomóc w pokryciu kosztów leczenia lub utraconych zarobków.

Zobacz również: czy należy Ci się odszkodowanie za upadek na chodniku?

Dlatego jest to prawnie wymagane, aby firmy zatrudniające pracowników zapewniały  ubezpieczenie pracownicze. Wymagania dotyczące ubezpieczenia pracowników mogą nieco się różnić w zależności od rodzaju umowy, czy branży – jednak to, co pozostaje niezmienne to fakt, że  obowiązkiem pracodawcy jest wykupienie ubezpieczenia za pośrednictwem licencjonowanej firmy ubezpieczeniowej. Dzięki temu sytuacje, w których pojawia się odszkodowanie są stosunkowo łatwe do rozwiązania.

Ubezpieczenie pracownicze – co obejmuje?

Jeśli Twój pracownik dozna urazu lub choroby związanej z pracą, świadczenia z tytułu odszkodowań pracowniczych mogą pomóc w pokryciu takich obszarów jak na przykład:

  • zwrot kosztów leczenia,
  • utracone zarobki,
  • bieżące koszty opieki,
  • wydatki pogrzebowe.

Te świadczenia pracownicze nie są dostępne, jeśli pracownik ulegnie wypadkowi lub zachoruje poza pracą. W takich sytuacjach mowa już o odszkodowaniach z obszaru innych podmiotów. Świadczenia mogą również nie być dostępne dla nietrzeźwych pracowników, którzy ulegną wypadkowi lub pracowników, którzy celowo się zranili.

Warto również pamiętać, że może obowiązywać limit czasowy, w którym pracodawca może zgłosić szkodę pracowniczą do swojej firmy ubezpieczeniowej. Ważne jest, aby zrozumieć, jak działa proces roszczeń i czy istnieją jakiekolwiek przepisy o przedawnieniu ubezpieczenia dla danego przypadku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here