karty płatnicze PrePaid

Karty przedpłacone PrePaid są jednymi z najciekawszych rodzajów kart płatniczych i zarazem jednymi z najbardziej owianych tajemnicą. Choć karty te są powszechnie dostępne i możemy kupić je w banku “od ręki” a następnie płacić nimi, nie są szeroko reklamowane i promowane. W tym tekście przedstawimy w pigułce karty płatnicze na doładowania, prezentujemy, jak działają, jak się z nich korzysta i jakie mają korzyści oraz odpowiadamy na pytanie, dlaczego nie są tak często reklamowane, jak konta bankowe i karty kredytowe np. w tv czy w radiu.

Czym są karty PrePaid — na doładowania?

Karty przedpłacone PrePaid lub karty na doładowania — bo i tak się je nazywa to standardowe karty płatnicze, które są indywidualnym i niezależnym produktem bankowym. Karty takie mają tradycyjną formę plastikowej karty płatniczej. Posiadają swój numer, kod bezpieczeństwa cvv oraz datę ważności. Kupić można je w placówkach bankowych “od ręki” a ich koszt to zaledwie kilkanaście złotych. w Polsce oferuje je kilka największych banków i nie musimy spełniać żadnych wymagań, aby kupić taką kartę płatniczą. Zasada jej działania jest bardzo prosta i niezobowiązująca. Po zakupie karty doładowujemy ją określoną sumą i możemy tę sumę wydawać, płacąc kartą np. za zakupy w sklepie spożywczym, restauracji, biletomacie czy wypłacając pieniądze w bankomacie. Działanie takiej karty jest podobne, jak karty debetowej, ale nie musimy zakładać do niej konta bankowego.

Karty przedpłacone dostępne są w różnych wariantach walutowych np. w PLN czy EUR i kilku innych popularnych walutach. Karta taka kupowana jest na daną konkretną pełnoletnią osobę. Kupując ją, możemy korzystać z niej w dowolny i dogodny dla nas sposób — niezobowiązująco. Jeśli mamy potrzebę przesyłamy na nią pieniądze i dokonujemy dzięki niej transakcji. Karta PrePaid może być używana jako standardowa i podstawowa karta płatnicza, którą będziemy płacili na co dzień za rachunki.

Jak przebiega proces doładowywania i korzystania z karty?

Jeśli udamy się do banku i po kilkunastominutowej wizycie kupimy taką kartę, jest ona gotowa do użytku. Pierwszym krokiem, który musimy wykonać, jest jej doładowanie. Możemy zrobić to np. w placówce bankowej – wpłacając pieniądze. Pojawią się one po kilku minutach na karcie i będziemy mogli je wydawać. Drugą opcją jest przelanie pieniędzy na specjalny rachunek techniczny karty. Ma on standardowe 26 cyfr i jest kontem bankowym. Pieniądze możemy wysłać np. poprzez przelew na poczcie, przelew z naszego konta bankowego lub możemy poprosić znajomego, aby wysłał nam pieniądze na naszą kartę. Trzecią opcją jest doładowanie karty bezpośrednio z naszego konta internetowego, jeśli kupimy kartę w tym samym banku, w którym posiadamy nasze konto. Przeważnie karta zostaje “podpięta” do naszego konta a my możemy przesunąć pieniądze z konta głównego na kartę PrePaid. Wysyłając zatem środki z konta na konto w tym samym banku, dana kwota jest dostępna do naszej dyspozycji w ciągu kilku minut.

Gdy posiadamy już pieniądze na naszej karcie PrePaid, możemy rozpocząć jej użytkowanie i wydanie środków. Płacić kartą przedpłaconą możemy wszędzie tam, gdzie kartą debetową. Płatności nie będą różniły się praktycznie niczym od tych dokonywanych naszą kartą debetową wydaną do konta bankowego. Dzięki tym kartom możemy płacić np. zbliżeniowo, tradycyjne czy w internecie. Wydawać będziemy mogli tak jak w przypadku kart debetowych kwoty do sumy, jaką posiadamy na karcie bez możliwości zadłużania się i wydawania środków na minus. Jeśli na karcie nie będzie pieniędzy, transakcja po prostu nie zostanie zaakceptowana. Karty PrePaid możemy wielokrotnie doładowywać i powtórzyć całą czynność.

Dlaczego warto korzystać z kart przedpłaconych PrePaid?

Karty PrePaid to w rzeczywistości wiele korzyści i plusów. Pierwszą taką korzyścią jest możliwość posiadania niezależnego dodatkowego konta, na którym będziemy mogli przechowywać np. nadwyżki czy dodatkowe środki. Na takiej karcie możemy przechowywać np. pieniądze przeznaczone na życie lub bieżące wydatki i płacić nią za bieżące rachunki. Taka korzyść pomaga utrzymać porządek w naszych finansach, co jest niezwykle ważne. Kartą przedpłaconą możemy również płacić w internecie. Zdecydowanie w sieci warto dokonywać płatności właśnie takimi kartami lub kartami wirtualnymi, a nie debetowymi czy kredytowymi. W razie wycieku danych karty lub kradzieży pieniędzy z karty stracimy jedynie małą sumę znajdująca się na karcie PrePaid, a nie wszystkie nasze oszczędności z konta głównego — jak ma to miejsce przy karcie debetowej. W razie kradzieży, wystarczy kupić następną kartę za kilkanaście złotych bez większych konsekwencji. Karty tego typu możemy również kupić bez większego problemu w wielu placówkach bankowych. Możemy używać ich za granicą bez obawy o kradzież czy mogą służyć nam za dodatkowe zabezpieczenie finansowe. W awaryjnej sytuacji np. podczas wyjazdu zagranicznego, wystarczy poprosić rodzinę czy przyjaciół o doładowanie takiej karty w Polsce a do dyspozycji natychmiast będziemy mieli dodatkową gotówkę. Z kart PrePaid warto również korzystać, jeśli często płacimy kartami płatniczymi. Dzięki jej używaniu nie zniszczymy, nie zgubimy czy nie utracimy karty debetowej lub kredytowej, której wymiana lub dodatkowe wydanie będzie wiązało się z problemami i długim oczekiwaniem na wyrobienie czy nadesłanie kolejnej.

Czy karty PrePaid podbiją rynek finansowy w Polsce?

Odpowiedź na to pytanie jest negatywna i przynajmniej w najbliższych latach raczej nie będziemy mieli do czynienia z nagłym wzrostem popularności kart na doładowania PrePaid. Na początku odpowiedzi na to pytanie należy zaznaczyć, że karty PrePaid są bardzo korzystne pod wieloma względami i są niezwykle pomocne. Same w sobie również są ciekawym produktem finansowym, którego warto używać. Karty przedpłacone nie są jednak należycie promowane i reklamowane przez banki, gdyż wolą one promować karty kredytowe oraz karty debetowe wraz z kontem. Choć karty PrePaid nie podbiją rynku finansowego, z pewnością będą na nim obecne i będzie można je w dalszym ciągu kupować. Mają wielu swoich zwolenników i są często wykorzystywane. Jeśli zatem karta taka będzie dla nas lepsza niż np. debetowa, warto kupić taką kartę “na próbę” i samodzielnie przekonać się, że warto jej używać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here